Mootorratta kindlustus: kas ka mootorrattale tasub teha kasko?

Mootorratta kindlustus: kas ka mootorrattale tasub teha kasko?

Mootorrattaga sõitmine tähendab paljudele enamat kui lihtsalt viisi jõuda punktist A punkti B. Mõnele annab see vabaduse tunde, teisele võimaluse kuuluda teiste ratturitega ühte seltskonda ja paljude jaoks on see lausa elustiil.

Aga nagu iga sõiduvahendiga, võib ka mootorrattaga ootamatusi ette tulla. Kui tekitad liikluses kahju kellelegi teisele, katab kulud liikluskindlustus. Küll aga jäävad sinu ratta parandamise kulud sinu enda kanda, välja arvatud juhul, kui sul on kaskokindlustus.

Selles loos vaatame lähemalt, mida mootorratta kindlustus tegelikult katab, kellele kasko mõistlik on ja millal võiks see end tõesti ära tasuda.

Milleks on vaja mootorratta kindlustust?

Mootorrattaga sõitmine pakub küll vabadust, aga iga kogenum sõitja mõistab, et sellega kaasnevad ka omad riskid. Libe tee, äkkpidurdused, ootamatult teele ilmuv metsloom või ka lihtsalt halb ajastus võivad hetkega põhjustada olukorra, kus ratas või ka juht saab kannatada. Alati ei tule kahju isegi liiklusest, sest varastatakse ja kahjustatakse ka pargitud sõidukeid.

Kui sõidad mootorrattaga regulaarselt, eriti linnaliikluses, tasub mõelda, kuidas end nende riskide eest kaitsta. Siin tulebki mängu mootorratta kaskokindlustus, mis katab ka sinu sõidukile tekkinud kahjud.

Tänapäeva kindlustuslahendused on paindlikud. Saad valida, millist kaitset vajad ja millal see kehtib. Võid piirduda kohustusliku liikluskindlustusega, aga kui ratas on kallim või kasutad seda sageli, võib kaskokindlustus pakkuda just seda kindlustunnet, mida vajad.

Mis on mootorratta kasko ja mida see katab?

Mootorratta kaskokindlustus ehk motokasko on ainus viis end kaitsta suuremate kulude eest, mis tekivad näiteks varguse, loodusõnnetuse või avarii tõttu.

Mida kaskokindlustus katab? Sõltuvalt kindlustuspaketist võivad sinna kuuluda:

  • vargus;
  • vandalism;
  • tulekahju, plahvatus või loodusõnnetus;
  • avariid, mille põhjustajaks oled sina ise;
  • puksiirteenus.

Kaskokindlustuse kaitset saab kohandada vastavalt oma vajadustele ja sõiduharjumustele. Lisaks valikule, kas üldse kasko teha, saab otsustada ka selle üle, milline on kindlustusperiood. Kindlustusandjad pakuvad võimalust teha ka hooajaline kasko, mis kehtib ainult kevadest sügiseni.

Oluline on teada, et kaskokindlustuse tingimused võivad kindlustusandjate lõikes erineda. Seepärast tasub enne lepingu sõlmimist kindlasti tingimused hoolikalt läbi lugeda.

Kellele on mootorratta kasko mõistlik valik?

Kaskokindlustuse lepingu sõlmimine ei ole kohustuslik, kuid teatud olukordades võib see väga mõistlik olla. Kõige rohkem tasub see ennast ära siis, kui ka väiksem kahju tooks endaga kaasa suure väljamineku või kui su ratas on kas rahaliselt või emotsionaalselt eriti väärtuslik. Näiteks:

  • kui sul on uus või kallis mootorratas, mille remont või asendamine läheks kulukaks;
  • kui sõidad igapäevaselt linnas, kus varguse ja ka väikse plekimõlkimise oht on suurem;
  • kui su ratas on eriline: tuunitud, haruldane või lihtsalt sulle väga tähtis;
  • kui oled alles alustav sõitja ja vigade tegemise tõenäosus on suurem;
  • või isegi siis, kui sõidad harva, aga hoiustad ratast kohas, kus varguserisk on olemas.

Samas kui su mootorratas on väikese turuväärtusega, vana ja seisab kindlalt garaažis, ei pruugi kaskot vaja minna. Otsustamiseks võib teha lihtsa mõtteharjutuse: kui ratas homme kaoks või saaks tugevalt viga, kas see oleks sulle rahaliselt suur löök? Kui vastus on "jah", tasub kasko peale vähemalt mõelda.

Kas mootorratta kaskokindlustus tasub end ära?

Kaskokindlustuse kasulikkus sõltub sellest, kui suur oleks kahju mõju sinu jaoks ja kas oled valmis selle enda kanda võtma. Mõnele on kasko eelkõige rahaline kaitse, teisele pigem meelerahu pakkuja. Igal juhul aitab see vältida ootamatult suuri väljaminekuid olukordades, mida sa ise kontrollida ei saa.

Võtame lihtsa näite: kui su mootorratta väärtus on umbes 5000 eurot ja see varastatakse või saab tõsiselt viga, jääksid ilma kogu summast. Samal ajal võib aastane kaskomakse jääda sõltuvalt rattast ja tingimustest suurusjärku 150–300 eurot. Kui midagi juhtub, katab kasko kulud, mis muidu peaksid tulema sinu enda taskust.

Kui kõhkled, tasub mitmelt kindlustusandjalt hinnapakkumist küsida. Enamikel on olemas kalkulaatorid, mille abil saad paari klikiga teada, palju kasko just sinu sõiduki puhul maksma läheks.

Kuidas valida sobiv kaskokindlustus?

Õige kindlustuse valimine ei tähenda ainult hinna võrdlemist. Olulisem on see, mida kindlustus tegelikult katab ja kas see vastab sinu sõiduharjumustele. Kaks sarnase hinnaga paketti võivad pakkuda erinevat kaitset.

Siin on mõned olulised punktid, millele valikut tehes tähelepanu pöörata:

  • Kasko omavastutus – see on summa, mille maksad kahjujuhtumi korral ise. Mida väiksem omavastutus, seda kõrgem on tavaliselt kindlustusmakse. Mõtle läbi, milline tasakaal sulle sobib.
  • Kaitse ulatus – kas kindlustus katab ainult õnnetused või pakub ka asendusratast ja autoabi teenust?
  • Hooajalisus – kui sõidad vaid kevadest sügiseni, võid valida hooajalise kindlustuse. See aitab hoida kulusid kontrolli all, kuna kindlustus ei kehti talvekuudel, mil ratas niikuinii seisab.
  • Kindlustusandja usaldusväärsus – soodsaim hind ei pruugi tähendada parimat teenust. Heida pilk ka klientide tagasisidele ja sellelegi, kui kiiresti kahjud tegelikult hüvitatakse.

Kui sa ei soovi ise käsitsi kõiki pakkumisi võrrelda, võid kasutada kindlustusmaakleri või -kalkulaatori abi või usaldada kogenud teenusepakkujat, kes pakub selgeid ja läbipaistvaid tingimusi.

Lõppvalik peaks toetama sinu elustiili, mitte tekitama lisapingeid. Kui sõidad palju ja soovid meelerahu igas olukorras, tasub valida pigem laiem kaitse. Kui kasutad ratast harva ja hoiad seda kindlalt garaažis, võib piisata ka kitsamast paketist.

Balcia kindlustuslahendused kaherattaliste omanikele

Iga mootorrattur peab oma rattale liikluskindlustuse tegema. See on kohustuslik ja kaitseb siis, kui tekitad kahju kellelegi teisele. Omaenda ratta kaitsmiseks on aga lisaks vaja kaskokindlustust. Kasko tasub end eriti ära siis, kui su ratas on kallis, igapäevases kasutuses või pargid seda riskantsemas kohas, näiteks linnatänaval.

Balcia pakub mootorratturitele lahendusi, mis katavad nii seadusest tulenevad kohustused kui ka muud riskid liiklusohutusele:

  • liikluskindlustus, mis on kohustuslik igale mootorrattale;
  • kaskokindlustus aitab katta sinu enda rattaga seotud kulud, kui juhtub midagi ootamatut, näiteks vargus, vandalism, tormikahjustus või liiklusõnnetus.

Kui soovid liikluskindlustust ja kaskot, mis kohanduvad sinu elustiiliga, tutvu Balcia lahendustega ja leia enda mootorrattale just see kaitse, mida vajad.