Liikluskindlustus ja kasko: millised on nende erinevused?

Liikluskindlustus ja kasko: millised on nende erinevused?

Paljud autoomanikud on teadlikud nii liikluskindlustuse kui ka kasko olemasolust, aga tihti ei teata täpselt, mis neil kahel vahet on. Mõeldakse, et kui üks on tehtud, siis peaks justkui kõik kaetud olema. Kahjuks see pole aga nii, sest liikluskindlustus ja kasko on tegelikult erineva loomuga kindlustused.

Vale arusaam või hooletus kindlustuse valikul võib tähendada, et avarii või muu õnnetuse korral tuleb tekkinud kahjud oma taskust kinni maksta. Selleks, et sa ei jääks ootamatult kulukasse olukorda, on oluline aru saada, mida kumbki kindlustus tegelikult katab ja milleks neid üldse vaja on. Selles artiklis teeme asja lihtsaks ja räägime lahti, mis on liikluskindlustus, mis on kasko ning millal kummastki päriselt kasu on.

Mis on liikluskindlustus ja miks see on vajalik?

Liikluskindlustuse puhul on asi üsna lihtne – see on kohustuslik igale mootorsõidukile, millega soovitakse avalikus liikluses osaleda. See tähendab, et juba enne, kui sa rooli istud ja liiklusesse suundud, peab sul olema kehtiv liikluskindlustus olemas. Liikluskindlustuse eesmärk on tagada, et liiklusõnnetuse korral saavad kannatanud osapooled tekitatud kahjude eest hüvitist.

Liikluskindlustus katab teisele osapoolele tekkinud kahju

Liikluskindlustus ei kaitse sinu autot – see kaitseb hoopis teisi liiklejaid juhul, kui sina oled avarii põhjustaja. Näiteks kui sõidad kellegi tagant sisse või kriimustad parkides teise auto ära, siis maksab sinu kindlustus teise auto remondi kinni. Aga sinu enda auto remondi maksad sa ise – kui sul pole kaskot, siis jääbki see su enda kanda.

Mis juhtub kindlustamata autoga liigeldes?

Kindlustuse puudumisel ei tohi sõidukit üldse kasutada, sest see on seadusevastane. Kui sõidad ilma kehtiva liikluskindlustuseta, võib politsei selle avastamisel sulle trahvi teha. Lisaks võidakse sellisel juhul rakenduda sundkindlustust, mis tähendab, et kindlustusleping sõlmitakse sinu eest ja selle maksumus on üldjuhul tavapärasest oluliselt kõrgem. Sundkindlustuse eesmärk on tagada, et kõik liikluses osalevad sõidukid oleksid kindlustatud, vähendades seeläbi teiste liiklejate riske.

Info kehtiva kindlustuse kohta liigub automaatselt registrisse, nii et auto kindlustuse kontrollimine käib kiirelt nii politsei kui ka sinu enda jaoks. Saad seda lihtsa vaevaga teha Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) lehe kaudu.

Kokkuvõttes tasub liikluskindlustus kindlasti õigeaegselt teha, sest see on seadusega kohustuslik, aga ka lihtne viis end suuremast jamast säästa.

Mis on kaskokindlustus ja miks seda vaja on?

Kaskokindlustus ehk rahvakeeli lihtsalt kasko on kindlustus, mille mõte on kaitsta sinu enda autot erinevate ootamatute kahjude korral. Kui liikluskindlustus on abiks siis, kui sina kellegi teise autole kahju tekitad, siis kasko tuleb mängu just siis, kui kahju saad sina ise ning sel juhul ei ole vahet kas oled ise kahju tekitaja või lihtsalt kannatanu. Seetõttu kaskokindlustus on vabatahtlik ning saad ise otsustada, kas soovid kasko lepingut sõlmida või mitte.

Kaskokindlustus on abiks sinu sõiduki rikke korral

Näiteks võib juhtuda, et keegi otsustab öösel parklas sinu auto peal oma viha välja elada ja tõmbab sellele terava esemega kriimu külje pealt kapotini välja. Samuti ei ole sugugi harvad juhud, kus loom jookseb ootamatult teele ja tagajärjeks on mõlkis kapott ja purunenud esiklaas. Mõnikord tuleb ootamatult tegeleda rehvi purunemisega. Samamoodi võivad ka loodusjõud oma töö teha – näiteks kui tormiga lendab suurem oks või puu su auto peale, rahe lööb esiklaasi katki või üleujutus tungib salongi. Autode ärandamisi esineb samuti, kuid tihedamini viiakse kaasa väärtuslikumad veljed koos rehvidega, katalüsaatorid või autosse jäetud esemed. Nii võibki juhtuda, et õhtul pargid auto rahuliku südamega ära, kuid järgmisel hommikul avastad, et tagaklaas on puruks löödud ja pagasiruumist asjad kadunud.

Kui sul on kaskokindlustus sõlmitud, siis ei pea sa tekitatud kahjude kulusid ise kinni maksma, vaid kindlustus tuleb appi. See tähendab, et kindlustus hüvitab su oma sõidukile tekkinud kahju, olgu põhjus milline tahes – liiklusõnnetus, kokkupõrge loomaga, vargus või vandaalitsemine. Kindlustus katab kas remondikulud või hüvitab sõiduki turuväärtuse, kui remont ise on sellest kallim ja pole mõistlik.

Kaskokindlustuse puhul on olemas ka erinevad lisakaitsed, mida saad oma lepingusse juurde lisada. Olulisemad neist on näiteks kindlustusjuhtumi korral asendusauto võimalus ning ka autoabi teenus, mida saad kasutada auto tehnilise rikke puhul.

Kas mul on ikka kaskot vaja?

Kaskokindlustus ei ole kohustuslik nagu liikluskindlustus, kuid paljudes olukordades võib see osutuda vägagi mõistlikuks otsuseks.

Kui sul on uus või kallis auto

Eriti tasub kasko peale mõelda siis, kui sul on uus või kallim sõiduk – sellise auto remont võib olla väga kulukas ning ootamatu kahju korral võib kindlustuse olemasolu sulle tuhandeid eurosid säästa. Samuti on kasko sisuliselt vältimatu, kui sul on auto liisingu või järelmaksuga – liisinguandjad nõuavad reeglina täiskasko olemasolu, et oma vara kaitsta.

Kui liikled tihti linnatänavatel

Ka siis, kui sa liigud igapäevaselt linnas ja pargid sageli tänaval või avalikes parklates, on kasko lepingu sõlmimine kaalumist väärt. Suur liiklustihedus, kitsad parkimiskohad ja öised vandaalitsemised on riskid, mis võivad üsna lihtsasti endaga suured kulud kaasa tuua.

Kui sõidad vana või soodsa autoga

Teisalt kui sul on vana ja soodne auto, mida sa kasutad harva ja enamasti vaid lühikestel sõitudel maapiirkonnas, siis ei pruugi täiskaskol tõesti mõtet olla. Küll aga tasub mõelda osalise kaskopaketi peale, mis katab kindlaid riske. Näiteks saad osade kindlustusandjate juures valida vaid varguskaitse, loodusõnnetuse kaitse või vandalismikaitse – need võivad olla rahakotisõbralikumad kui täiskaitse, aga samas pakuvad piisavalt tuge just kõige suuremate murekohtade puhul.

Kui oled harjunud ise sõitma rahulikult ja tähelepanelikult, ei saa sa sellegipoolest kunagi teiste liiklejate käitumist täielikult ette näha. Isegi kui sul on liigeldes kasutusel Waze, Google Maps või mõni muu rakendus liikluses ohtude ette nägemiseks, ei ole ka see alati piisav. Eesti liikluskultuuris esineb kahjuks ka seda, et sõidukijuhid tegelevad roolis olles kõrvaliste tegevustega ning mõnikord juhtub, et tahetakse olukordi lahendada liiklusraevuga. Ka nendeks olukordadeks tuleb valmis olla ja meeles pidada, et liiklusohutus algab meist endast.

Seega sõltub kasko vajadus suuresti sinu auto väärtusest, kasutamise sagedusest ja sellest, kus ja kuidas sa oma autot hoiad. Kõige mõistlikum on oma olukord rahulikult läbi mõelda ja vajadusel pidada nõu ka kindlustuspakkujaga. Nii väldid hilisemat peavalu ja tead, et oled oma sõidukit kaitsnud nii nagu päriselt vaja.

Kasko omavastutus

Kaskokindlustuse puhul on liikluskindlustusega võrreldes üks erinevus, millele kindlasti tähelepanu pöörata, ja see on omavastutus. Lihtsalt öeldes tähendab see seda, et kui su autoga midagi juhtub ja kindlustus maksab kahju kinni, siis osa sellest kulust jääb siiski sinu enda kanda. Kui palju täpselt, sõltub juba kindlustuslepingust.

Omavastutus on osa kasko loogikast – see hoiab ära väikeste ja tühiste kahjujuhtumite massilise esitamise, aga samas aitab maandada suuremate kulude riski. Näiteks kui keegi lööb parklas su autol küljepeegli puruks ja tekkinud kahju on 600 eurot, siis maksad sina oma lepingus määratud omavastutuse osa, näiteks 200 eurot, ja ülejäänu maksab kindlustus. Kui aga tekkinud kahju on väiksem kui kasko omavastutus (näiteks mõlk summas 150 eurot), siis tasud kogu summa ise ja juhtum ei lähe kindlustuse alla.

Oluline on mõista, et madalama omavastutusega kindlustuse kuumakse on tavaliselt kõrgem ja vastupidi võib ka suurem omavastutus võib tähendada väiksemat kuutasu. Seega tasub omavastutuse suurus alati enda riskitaluvuse ja rahalise võimekuse järgi läbi mõelda. Kui oled valmis väiksemaid kulusid ise katma, võib suurema omavastutusega kasko olla kokkuvõttes soodsam lahendus. Kui aga eelistad täielikku meelerahu ka väiksemate kahjude puhul, siis võiksid valida väiksema omavastutusega lepingu.

Lisaks tasub teada, et mõnel kindlustusandjal võib olla eri olukordade jaoks erinevates summades omavastutus – näiteks klaasikahjudele või loodusõnnetustele kehtivad tihtipeale eraldi tingimused, mille puhul omavastutust ei rakendata. Enne lepingu sõlmimist loe need läbi ja küsi vajadusel spetsialistilt nõu.

Liiklus- ja kaskokindlustus täiendavad teineteist

Kindlustus on praktiline tööriist, mis aitab vältida suuremaid rahalisi väljaminekuid ja stressi elu ootamatutes pöördkäikudes. Nii liikluskindlustus kui ka kaskokindlustus mängivad siin olulist rolli – kumbki aitab erinevate olukordade puhul ja koos moodustavad need tervikliku kaitsekihi, mis annab autoomanikule igapäevases liikluses kindlustunde.

Balcia Insurance teeb autojuhi elu selles osas lihtsaks. Meilt saad nii kohustusliku liikluskindlustuse kui ka paindliku kasko, mille saad mugavalt oma vajadustele vastavaks kujundada. Balcia lahendused võimaldavad valida kindlustuse just vastavalt sinu auto vanusele, väärtusele ja kasutusviisile. Samuti on meil mugav veebipõhine süsteem, kus saad kindlustuse mugavalt sõlmida ja vajadusel ka kahjujuhtumeid lihtsalt ja kiirelt lahendada. Meiega saad olla kindel, et kui midagi juhtub, on sul kindlustuspartner, kes ei jäta sind hätta!