Ravimitega reisimine: kõik, mida pead teadma

Kui reisiks valmistuma hakatakse, pannakse tavaliselt esimesena valmis riided, pass ja hambahari. Ravimid aga kipuvad jääma viimasele hetkele või hoopis ununema, sest kodus olles on need justkui elust iseenesestmõistetav osa. Reisil aga võivad neile kehtida hoopis teised reeglid ja seetõttu tuleks enne reisi veidi eeltööd teha.
Erinevates riikides on ravimite sissetoomise ja kaasavõtmise tingimused väga erinevad. Mõnes riigis võib piisata ravimi originaalpakendis kaasa võtmisest, teises on vaja arstitõendit või Ravimiameti luba.
Et reis ei lõpeks piiri peal ebameeldiva üllatusega, tasub ravimitega reisimine hoolikalt läbi mõelda juba enne reisile minekut. Siinkohal uurime lähemalt, mida tohib kaasa võtta, millal on vaja arstitõendit ja kuidas ravimeid õigesti kaasa pakkida.
Miks ravimite kaasa võtmist enne reisi planeerida?
Koduses keskkonnas on ravimid alati käepärast: vajadusel saab arstile helistades uue retsepti ning apteegist uue paki osta. Välismaal viibides ei pruugi see nii lihtne olla. Iga riik on kehtestanud omad reeglid selle kohta, kuidas ja millistes kogustes ravimeid sinna välisriigist kaasa tuua tohib. Mõni toimeaine võib olla sihtriigis lubatud piiratud tingimustel või sootuks keelatud, isegi kui see on Eestis täiesti tavaline ravim.
Et vältida olukorda, kus ravimid piiril ära võetakse või neid üldse kaasa võtta ei lubata, tuleks asjad juba varakult läbi mõelda. Eriti oluline on see siis, kui tarvitad retseptiravimeid või tugevatoimelisi valuvaigisteid, mille puhul peab teatud juhtudel arstitõendi või Schengeni tunnistuse kaasa võtma. Nii ei satu sa olukorda, kus piiril küsitakse ravimite kohta selgitust, aga sul ei ole ühtegi dokumenti ette näidata.
Milliseid ravimeid tohib reisile kaasa võtta?
Üldiselt võib reisile kaasa võtta nii käsimüügiravimeid kui ka retseptiravimeid, aga kindlatel tingimustel. Kõik ravimid peavad olema isiklikuks tarbeks ning kaasas tohib olla ainult mõistlik kogus.
Käsimüügiravimitega tavaliselt ei teki probleeme, kui need on originaalpakendis ja väljastatud Eesti apteegist. Retseptiravimitega tasub aga olla ettevaatlikum, sest nende puhul on üldjuhul kehtestatud rohkem piiranguid, eriti siis, kui need sisaldavad tugevat toimeainet või kuuluvad narkootiliste ja psühhotroopsete ainete hulka.
Kui suures koguses tohib ravimeid reisile kaasa võtta?
Ravimeid reisile kaasa võttes tuleb arvestada sellega, et neid tohib võtta ainult isiklikuks tarbeks ja mõistlikus koguses – täpselt nii palju, kui on vaja kogu reisi jooksul. Käsimüügiravimite puhul on määratud ka selged piirid.
Käsimüügiravimid
Reisile võib kaasa võtta kuni 10 erineva nimetusega ravimit ning igat neist kuni 5 pakendit. Lisaks on piiratud ka pakendite suurus. Lubatud on näiteks 200 tabletti või kapslit, 500 g pulbrit lahuse valmistamiseks, vedelat ravimit kuni 500 ml ja inhaleeritavat kuni 200 annust. Samuti kehtivad piirangud plaastritele, graanulitele ja muudele ravimvormidele.
Kui sul on vaja kaasa võtta käsimüügiravimeid suuremas koguses või suuremates pakendites, tuleb selleks eelnevalt taotleda Ravimiametilt luba. Luba saab taotleda igaüks, sõltumata elukohast, ning see väljastatakse viie tööpäeva jooksul, kui taotlus ja vajadus on korrektselt põhjendatud.
Retseptiravimid
Retseptiravimeid tohib reisile kaasa võtta arsti poolt välja kirjutatud koguses. Siin tuleb arvestada, et reisile peaks alati võtma kaasa ka vastava tõendi: elektroonilise retsepti väljatrüki, arsti kinnituse ravimi võtmise vajaduse kohta või paberretsepti koopia. See on eriti oluline siis, kui ravim ei ole Eesti apteegist välja ostetud.
Ravimid loomadele
Reisil kaasas oleva looma ravimite puhul kehtivad sarnased koguselised piirangud nagu inimestele mõeldud ravimite puhul. Loomale tohib kaasa võtta kuni 5 erineva nimetusega ravimit ja neist igaüht kuni 3 pakendit, järgides samu pakendipiiranguid nagu inimeste ravimite puhul. Retseptiravimeid võib loomale kaasa võtta arsti määratud koguses koos veterinaararsti tõendiga.
Millal tuleb kaasa võtta arstitõend või Schengeni tunnistus?
Kui reisid narkootiliste ja psühhotroopsete ravimitega, siis kehtivad eraldi nõuded, mis sõltuvad sellest, kas reisid Schengeni riiki või alast väljaspool.
Kui läbitakse Schengeni riiki või sellise riigi lennujaama, on alati vaja Schengeni tunnistust sõltumata ravimi kogusest. See tõend lubab kaasa võtta ravimeid kuni 30päevase ravikuuri ulatuses. Tõendi saab taotleda igast apteegist, see maksab 5 eurot ning seda väljastatakse ainult Eesti alalise elukohaga isikutele. Luba on vajalik ka juhul kui reisi jooksul läbid Schengeni lennujaama ainult ümberistumiseks.
Kui reisid väljapoole Schengeni ala, ei ole Schengeni tõendit vaja, kuid sul peab siiski kaasas olema elektroonilise retsepti elektrooniline kuva või väljatrükk, paberretsepti koopia või arsti kinnitus siis, kui ravim pole ostetud Eesti apteegist.
Kui sa ei ole kindel, kas su ravim kuulub narkootiliste või psühhotroopsete hulka, tasub enne reisi küsida nõu oma arstilt, apteekrilt või Ravimiametilt. Näiteks antidepressandid tavaliselt sellesse kategooriasse ei kuulu, küll aga võivad sinna kuuluda teatud tugevad valuvaigistid ja uinutid.
Mida teha enne reisi ja reisi ajal?
Ravimitega reisimine nõuab natuke rohkem planeerimist kui tavaline reisiks pakkimine. Esimene samm võiks olla see, et vaatad varakult üle, milliseid ravimeid sul reisi ajal vaja läheb ja kas nende seas on midagi sellist, mis võiks tekitada piiril küsimusi. Kui oled natukenegi kahtleval seisukohal, küsi nõu oma arstilt, apteekrilt või Ravimiametilt. Enne reisi tasub tutvuda ka sihtriigi ja läbitavate riikide nõuetega ravimitega reisimisele.
Kui selgub, et vajad mõne ravimi jaoks arsti või Ravimiameti väljastatud tõendit või Schengeni tunnistust, alusta nende vormistamisega aegsasti. Ravimiametist loa taotlemine võib võtta kuni viis tööpäeva ning ka apteegid vajavad Schengeni tõendi väljastamiseks natuke aega. Ära jäta seda viimasele hetkele.
Enne reisi kontrolli kindlasti ka sihtriigi reegleid ravimite sissetoomise kohta. Mõnes riigis on piirangud isegi meil tavaliste käsimüügiravimite suhtes.
Reisile minnes tuleks ravimid alati kaasa võtta originaalpakendis. See tähendab, et tablette, kapsleid, tilku või salve ei tohiks kodus ümber pakkida ega karpe omavahel segi ajada. Originaalpakendil peab olema loetavalt näha ravimi nimetus ja toimeaine, mis aitab vajadusel piiril või sihtriigis selgitada, millega on tegu.
Kõik ravimid tuleks pakkida käsipagasisse, et need oleks kogu reisi vältel kergesti kättesaadavad ning et poleks võimalust nende kadumiseks. Reisi ajal hoia ravimid alati käepärast ja vajadusel jahedas. Tõendid, retseptid ja muud dokumendid võiksid olla samas kotis, kuhu pakid ravimid, sest nii saad need vajadusel kiiresti ette näidata.
Kuidas reisil vajalikke ravimeid saada ja nendega Eestisse naasta?
Kui reisil olles selgub, et oled mõne vajaliku ravimi maha unustanud või see saab otsa, siis tasub kõigepealt otsida üles lähim apteek. Just sealt ostetud ravimite puhul saad kindel olla, et need on kontrollitud, kvaliteetsed ja ohutud.
Mõnes riigis saab Eesti paberretsepti või piiriülese digiretsepti alusel osta retseptiravimeid ka välismaa apteegist. Enne reisi tasub uurida, millistes riikides see võimalus olemas on ja kas sinu sihtriik neid retsepte aktsepteerib. Kui Eesti retsept ei kehti või apteegis vajalikku ravimit ei ole, tuleb pöörduda kohaliku arsti poole, kes saab sulle vajadusel uue retsepti väljastada.
Kui ostad reisil olles apteegist narkootilise või psühhotroopse ravimi, siis saad sellega Eestisse tagasi tulla ka ilma Schengeni tunnistuseta, aga ainult juhul, kui sul on kaasas välisriigi arsti kirjutatud retsepti koopia ja ostu kinnitav kviitung.
Kui tervis reisil ootamatult halveneb, siis ära jää ootama. Pöördu esimesel võimalusel kohaliku arsti poole. Õigeaegne abi aitab vältida suuremaid muresid ja tagab, et saad vajaliku ravi ka võõrsil.
Mida teha, et reis kulgeks sujuvalt?
Et ravimitega reisimine ei tooks endaga kaasa ebameeldivaid üllatusi, tasub enne reisi teha veidi eeltööd. Mõtle läbi, kuhu reisida soovid, milliseid ravimeid sul vaja läheb, ja veendu, kas nende seas on ravimeid, mille puhul võib vaja minna arstitõendit või Schengeni tunnistust. Kui pead ravimeid kaasa võtma suuremas koguses või pakendis, tuleb see kindlasti Ravimiametiga kooskõlastada.
Kõik ravimid tuleks pakkida originaalpakendis käsipagasisse, mitte lahtiselt ega omavahel segamini. Samuti tasub kaasa võtta vajalik dokumentatsioon.
Kui pead vajaliku ravimi reisil olles apteegist ostma, tee seda alati ametlikust apteegist ning hoia alles nii retsepti koopia kui ka ostutšekk, eriti juhul, kui tegemist on narkootiliste või psühhotroopsete ravimitega. Ainult nii saad hiljem ravimiga probleemideta Eestisse naasta.
Lisaks ravimitele tasub reisil mõelda ka kindlustuskaitsele, mis aitab ootamatute tervisemurede korral.
- Reisikindlustus võib katta ravikulud välismaal, vajadusel ka meditsiinilise evakuatsiooni ja reisi katkemise ning samuti kehtib reisikindlustus ka autoga reisides. Et saada just sinu vajadustele sobiv kaitse, tasub põhjalikumalt läbi mõelda, milline reisikindlustus valida.
- Õnnetusjuhtumikindlustus pakub rahalist kaitset, kui saad reisil olles ootamatult vigastada.
- Kui reisid lastega, tasub kaaluda ka Junior kindlustuse sõlmimist. Junior lastekindlustus kehtib nii Eestis kui ka välisriikides.
Planeeri aegsasti, küsi vajadusel nõu ja hoia vajalik info käepärast. Nii saad keskenduda reisi nautimisele ilma liigsete probleemideta.