Lastega reisimine on alati seiklus – vahel vahva ja lõbus, vahel veidi närvesööv. Kui täiskasvanute seltskonnaga reisimisel saaks vajadusel hakkama vaid passi ja päevitusriietega, siis lastega koos reisile minnes tuleb palju rohkem asju läbi mõelda - alates sellest, kuhu reisida, kuni selleni, mida lastega teha ja millised dokumendid peavad kaasas olema. Iga lapsevanem teab, et väike nohu võib päevaga palavikuks muutuda ja jonnituju võib tekkida just lennujaama turvakontrollis.
Igasuguste ootamatuste pärast tasub reisiks valmistudes mõelda ka kindlustusele – mitte ainult enda, vaid eelkõige lapse pärast. Hea kindlustus ei tee küll lennujaama järjekordi lühemaks, kuid annab meelerahu, et kui midagi juhtub, on sul kindel tugi olemas. Targalt valitud reisikindlustus aitab keerulised olukorrad kiiremini lahendada, olenemata sellest, kas mureks on ootamatu haigestumine, reisi katkestamine või pagasi kadumine. Nii saad rahuliku südamega muretsemise asemel keskenduda just perega kvaliteetaja veetmisele.
Miks kindlustus alaealiste lastega reisimisel nii oluline on?
Kui reisid üksinda või täiskasvanute seltskonnas, on ootamatustega lihtsam toime tulla, sest vastutad vaid enda eest ja saad otsuseid kiiresti langetada. Lastega reisides ei ole asi tavaliselt nii lihtne. Laps ei oska alati öelda, milles täpselt mure on ja vanemana võid sellises olukorras tunda end täiesti abituna, eriti kui oled võõras riigis, kus kõik räägivad võõras keeles ja tuttavat perearsti ei ole käepärast võtta. Just sellistes olukordades näitab kindlustus oma tegelikku väärtust.
Lapse organism on täiskasvanu omast tundlikum ja võib reisil kiiremini reageerida nii kliimamuutusele, uuele toidule ning muidugi ka lennureisiga seotud pingetele. Kõhuprobleemid, palavik või allergiline reaktsioon võivad tekkida kõige ebasobivamal ajal ning nendega on vaja tegeleda kohe ja ei ole aega oodata, kuni Eestisse tagasi jõuate. Reisikindlustus aitab maksta arstiabi, uuringute ja ravimite eest ka välismaal, kus muidu peaksid omast taskust suuri summasid välja käima. Ka lihtsam arstivisiit võib kaugemates riikides maksta mitmesaja euro ringis.
Kindlustus pole aga ainult tervisemurede korral abiks – suurema kindlustuskaitsega paketi puhul aitab kindlustus ka olukorras, kus reis tuleb haiguse tõttu edasi lükata või pooleli jätta. Lastega tuleb paraku haigestumisi tihedamini ette ning seetõttu tuleb ka rohkem ette broneeringute ümbertegemist või tühistamist. Targalt valitud kindlustus aitab sul ka nendes olukordades säilitada külma närvi ning rahalist kahju vähendada.
Kui mõtled, milline reisikindlustus valida, tasub arvestada, et lastega reisides on oluline, et kaitse hõlmaks võimalikult paljusid ootamatuid olukordi. Korralik kindlustus annab perega reisijatele kindlustunde ka pagasi kadumise, lennu hilinemise ja muude reisitõrgete korral. Kui lapse vanker ei jõua sihtriiki õigeaegselt kohale või kaob pagas, kus on kõik lapse riided, on kindlustus see, mis aitab lahenduse leida ja kulud kompenseerida.
Kindlustuse tegemine on reaalselt vajalik turvavõrk, mis võib keerulises olukorras päästa nii sinu rahakoti kui närvid. Palju kindlam on teha kindlustus ja loota, et sul ei lähe seda vaja, kui olla olukorras, kus seda hädasti tarvis läheb, aga seda ei ole.
Kuidas toimida, kui laps jääb välismaa reisil haigeks või juhtub õnnetus?
Kui laps jääb reisil haigeks või juhtub õnnetus, on esimene ja kõige olulisem asi jääda rahulikuks. Kui oled teinud reisikindlustuse koos tervisekaitsega, saad vajadusel kohe pöörduda lähimasse arstiabi pakkuvasse asutusse ning kindlustusandja katab selle eest kulud vastavalt lepingu tingimustele.
Oluline on võimalikult kiiresti oma kindlustusseltsiga ühendust võtta. Enamus kindlustusandjaid pakuvad ööpäevaringset abi, kuhu saab helistada või kirjutada ka välismaalt. Sealt saad edasised juhised, mida teha, kuhu pöörduda ja kuidas kulud hüvitatakse. Hoia alati oma kindlustuspoliisi number ja kindlustusandja kontaktid käepärast, sest kiirus on kriitilisel hetkel väga tähtis.
Kui olukord nõuab pikemat haiglas viibimist või kodumaale naasmise edasi lükkamist, võib kindlustus katta ka lisakulud uute lennupiletite või lisamajutuse pärast. Kui reis tuleb sootuks katkestada, katab kindlustus tihtipeale ka tühistatud tegevuste või ettemakstud broneeringute kulud.
Lastega reisides pole ükski tervisemure liiga tühine – ka lihtsalt palavik võib võõras keskkonnas palju ärevust tekitada. Hea kindlustus annab turvatunde, et saad abi igal pool ja igal ajal.
Kontrollnimekiri - mis peab olema reisil kindlasti kaasas?
Enne kui reisikohvrid autosse või lennukisse lähevad, tasub korraks aeg maha võtta ja kontrollida, kas kõik oluline on ikka olemas.
Isikut tõendavad dokumendid
Kõige olulisem on reisides, et kogu perel oleks kaasas isikut tõendavad dokumendid. Kontrolli, et nii sinu kui ka lapse passid või ID-kaardid kehtiksid nii reisi ajal kui ka veidi aega peale seda.
Vanemate nõusolek
Kui lapsega reisib täiskasvanu, kes ei ole tema vanem ega seaduslik hooldaja, peab tal olema lapse mõlema vanema kirjalik luba. Sama kehtib ka siis, kui reisile läheb vaid üks vanematest või kui alaealine reisib täiesti üksi. Kas piisab tavalisest kirjalikust loast või on vaja notariaalselt kinnitatud dokumenti, sõltub sihtriigi ja teel läbivate riikide reeglitest.
Kindlustusdokumendid
Kindlustusdokumentide osas tasub olla sama hoolikas kui passide ja piletitega. Väga tähtis on, et sul oleks alati kaasas kehtiv reisikindlustuse poliis – kas paberil või digitaalselt telefoni salvestatuna. Veel parem oleks, kui salvestad selle ka pilveteenusesse (näiteks Google Drive’i), et vajadusel sellele igast seadmest ligi pääseda.
Lisaks kindlustuspoliisile peaks sul kindlasti olemas olema ka kindlustusseltsi kontaktandmed ehk nende telefoninumber ja e-posti aadress.
Autoga reisides
Kui reisite autoga, siis peab kaasas olema kehtiv juhiluba, sõiduki registreerimistunnistus ning kehtiv liikluskindlustuse poliis. Kui autol on ka kaskokindlustus, siis tuleks ka sellega seotud dokumendid kaasa võtta.
Kui reisid rendiautoga või teise isiku sõidukiga, tuleks kindlasti omada ka volitust selle kasutamiseks, eriti kui plaanid riigipiire ületada. Lisaks tasub kontrollida, kas sihtriigis on nõutud rahvusvaheline juhiluba ning roheline kaart, mis tõendab kindlustuse kehtivust välismaal.
Kõik olulised dokumendid võiksid olla ühes kohas – näiteks reisikaustas või eraldi dokumenditaskus. Nii on stressirohkes olukorras lihtsam vajalik info kiiresti üles leida ja kindlustuselt abi saada.
Balcia reisikindlustus aitab sul olla valmis ootamatusteks ning tagab, et vajadusel saad kiiret ja asjatundlikku abi. Nii saad minna reisile südamerahuga, teades, et oled oma pere eest hoolitsenud ka siis, kui asjad ei lähe päris plaanipäraselt. Kui liigud välismaale autoga, tasub lisaks reisikindlustusele kindlasti üle vaadata ka oma liiklus- ja kaskokindlustus – et kaitse oleks olemas nii sulle, su lähedastele kui ka autole. Balciast saad kõik need kindlustuslahendused mugavalt ühest kohast, et sinu jaoks oleks reisile minek võimalikult lihtne ja turvaline.