Kui kiiresti tuleb kiiruskaamera trahv?

Kui kiiresti tuleb kiiruskaamera trahv?

Kui kiiruskaamera teeb sellest mööda sõitmisel välgatuse, võid oma postkasti või e-postile oodata peatselt saabuvat trahviteadet. Nagu ilmselt enamik autojuhte teab, annab see välgatus märku lubatud sõidukiiruse ületamise fikseerimisest. Seejärel tekibki paljudel kohe küsimus: kui kiiresti tuleb kiiruskaamera trahv minu postkasti? Vastus oleneb sellest, kui kiiresti politsei jõuab rikkumise läbi vaadata ja trahvimääruse koostada. Samuti sõltub see sellest, kas teade saadetakse e-postiga või tavapostiga.

Selles artiklis selgitame, kuidas trahvimenetlus täpsemalt käib, kellele trahv määratakse, kuidas ja millal see kätte saadetakse ning mida teha, kui sa ei olnudki ise roolis.

Kuidas kiiruskaamera töötab ja kes määrab trahvi?

Kui kiiruskaamera fikseerib rikkumise, edastatakse salvestis automaatselt politseile, misjärel hinnatakse rikkumise asjaolusid ja koostatakse trahvimäärus. Vastavalt väärteomenetluse seadustikule peab politsei väljastama trahvimääruse hiljemalt 10 päeva jooksul alates rikkumise toimumisest.

Trahviteade võib saabuda mõnikord juba paari tunni jooksul, seda just siis, kui oled eesti.ee portaali oma e-maili aadressi kirja pannud. Kui aga teade saadetakse tavaposti teel ja kontaktandmed rahvastikuregistris pole ajakohased, võib selle kohalejõudmine võtta veidi rohkem aega.

Kui kümne päeva jooksul teadet ei laeku, ei tähenda see veel, et rikkumine jääb menetlemata, sest oluline on see, millal määrus politsei poolt väljastati, mitte see, millal see sinuni jõudis.

Kuidas ja millal trahvimäärus kätte saadakse?

Kui trahvimäärus on koostatud, saadetakse see inimesele kas elektrooniliselt või tavapostiga. Kui sul on @eesti.ee e-posti aadress seotud oma isikliku e-maili aadressiga, saad trahviteate kõige kiiremini kätte just digitaalselt.

Teise võimalusena saadetakse trahvimäärus rahvastikuregistris märgitud elukoha aadressile tähtkirjaga. Seaduse järgi loetakse kiri kättesaaduks viie päeva möödumisel selle väljastamisest, juhul kui puudub tõend, et see jõudis kohale varem või hiljem.

Seega tasub igaks juhuks aeg-ajalt kontrollida nii oma tavapostkasti, eesti.ee konto postkasti kui ka oma sealseid kontaktandmeid.

Mida teha, kui auto roolis ei olnud sina?

Hoiatustrahv saadetakse esmalt alati sõiduki omanikule või vastutavale kasutajale, kuid seadus võimaldab trahvi suunata sellele, kes tegelikult roolis oli. Kui tead kindlalt, et lubatud sõidukiiruse ületamise hetkel sina autot ei juhtinud, siis on sul võimalus sellest politseid teavitada. Liiklusseaduse kohaselt peab sõiduki omanik teadma, kes tema autot kasutab ka kuus kuud hiljem.

Politseile tuleb selleks esitada inimese täpsed andmed: ees- ja perekonnanimi, aadress, sünniaeg või isikukood ning juhiloa number. Trahviteatega tuleb kaasa ka eeltäidetud vaidlustusvorm, mis on just selliseks puhuks mõeldud.

Kui sellist teavet ei esitata või kui auto tegelik juht jääb tuvastamata, jääb trahv kehtima sõiduki omanikule või vastutavale kasutajale.

Kui suur on trahv ja kuidas seda maksta?

Kiiruskaamerast saadud trahvisumma arvutatakse kindla valemi alusel: iga ületatud kiiruse kilomeetri kohta lisandub 7 eurot. Näiteks kui ületasid kiirust 10 km/h, on trahvisumma 70 eurot. Hoiatustrahvi maksimaalne suurus on kuni 300 eurot.

Kui aga kiirus ületab teatud piiri, ei piirduta enam hoiatustrahviga. Sellisel juhul alustatakse rikkumise suhtes üldmenetlust, mille tulemusel määratud trahvil on juba karistusõiguslik jõud ning see kantakse karistusregistrisse.

Trahvimäärusega koos saadetakse alati ka makseinfo: viitenumber, tähtaeg ja summa. Maksetähtaeg on 30 päeva alates määruse kättesaamisest. Enne ülekande teostamist tuleb kindlaks teha, et maksekorraldus on õigete andmetega täidetud. Kui trahvi õigeks ajaks ära ei maksta, suunatakse see edasi kohtutäituri kätte, mis toob endaga kaasa veel suuremaid tasusid.

Kuidas trahvi vaidlustada?

Kui leiad, et kiiruskaamera trahv on sulle alusetult määratud, on sul õigus see vaidlustada 30 päeva jooksul alates trahvimääruse kättesaamisest. Vaidlustusvormi saab saata e-posti või posti teel politseile tagasi.

Vaidlustus võetakse arvesse siis, kui:

  • sõiduk või selle registreerimisnumber oli trahvi saamise hetkel varastatud;
  • ilmneb mõni muu asjaolu, mis näitab, et tegemist ei olnud õigusvastase teoga.

Kui politsei leiab, et vaidlustus on põhjendatud, tühistatakse määrus või algatatakse uus menetlus tegeliku juhi suhtes.

Kui aga vaidlustus ei too tulemusi, jääb algne määrus kehtima ning trahv tuleb tasuda 30 päeva jooksul määruse esialgsest väljastamisest.

Kuidas kindlustus sellises olukorras abiks olla saab?

Liikluskindlustus ei maksa kinni kiiruskaamera trahvi, kuid aitab sul katta teistele tekitatud kahjusid, kui olukord päädib avariiga. Kui kiiruseületamine viib õnnetuseni, kus saab kannatada ka sinu auto, on Balcia kasko see, mis aitab katta sinu enda sõiduki kahjud. Liikluskindlustus ja kasko ei vabasta sind vastutusest, kuid on liiklusohutuse seisukohalt üliolulised ning aitavad rahaliselt selliseid olukordi sinu jaoks leevendada.