Auto ümberkirjutamine: kuidas see käib ning milliseid dokumente vaja läheb?

Kui auto müüakse või see vahetab omanikku mõnel muul põhjusel, tuleb see ka ametlikult ümber kirjutada. Ainult nii kajastub uus omanik ka registris ja kõik kohustused ning õigused on edaspidi seotud uue omanikuga.
Tegelikult on auto ümberkirjutamine üsna lihtne protsess, sest selle saab mugavalt Transpordiameti e-teeninduses läbi viia. Samas tuleb teada, millal ja kuidas seda täpsemalt teha ning millised dokumendid selleks vajalikud on.
Selles artiklis vaatame üle, kuidas auto ümber kirjutada, mida selleks vaja on ning mida kindlasti enne tehingu kinnitamist teada tasub.
Millal on vaja auto ümber kirjutada?
Auto ümberkirjutamine on vajalik siis, kui sõiduk vahetab omanikku, vahet ei ole kas põhjuseks on ost-müük, kinkimine, pärandamine või mõni muu tehing. Ümberkirjutamise tulemusena muutub isik, kelle nimel auto Transpordiameti registris on.
Kõige sagedamini tehakse ümberkirjutust pärast era- ja/või juriidiliste isikute vahelist ostu-müüki, aga sama tehakse ka siis, kui sõiduk kingitakse näiteks pereliikmele või võetakse ettevõtte nimel kasutusele. Igal juhul peab uus omanik seaduse kohaselt viie päeva jooksul pärast tehingut Transpordiametile nõuetekohase taotluse saatma. Vastasel juhul jääb auto ametlikult endise omaniku nimele ning ka vastutus püsib tema kanda. Teine võimalus on juba müügihetkel Transpordiameti e-teeninduses sõiduk uue omaniku nimele ümber vormistada.
Kuidas käib auto ümberkirjutamine Transpordiameti e-teeninduses ja mis dokumente selleks vaja on?
Eestis on auto ümberkirjutamine lihtne ja mugav, sest Transpordiameti teenindusbüroosse kohale minna ei ole vaja ja kõik saab otse e-teeninduses ära vormistada. See tähendab, et auto saab uuele omanikule vormistada turvaliselt ja ilma järjekorrata, kasvõi kodus diivanil istudes. Ainus tingimus on see, et nii müüjal kui ka ostjal peab olema kehtiv ID-kaart, Mobiil-ID või Smart-ID, et end e-teeninduses tuvastada.
Protsess ise on üsna kiire. Kõigepealt logib müüja Transpordiameti e-teenindusse sisse ja alustab sõiduki omanikuvahetust. Süsteem kontrollib automaatselt, kas auto on müüja nimel ja muud vajalikud andmed olemas. Seejärel sisestab müüja ostja isikukoodi või registrikoodi, kinnitab andmed ja taotlus edastatakse automaatselt ostjale.
Kui ostja on samuti e-teenindusse sisse loginud, näeb ta seal teavitust, et tema nimele soovitakse auto ümber kirjutada. Ta saab seal kõik andmed rahulikult üle vaadata ning seejärel omapoolse kinnituse anda. Pärast seda tuleb tasuda riigilõiv, mille tasuja saavad ostja ja müüja omavahel ise kokku leppida, kuid tavaliselt on maksjaks auto uus omanik. Riigilõivu saab kohe mugavalt e-teeninduses pangalingi kaudu ära maksta.
Kui mõlemad osapooled on oma digiallkirjad andnud ja lõiv on tasutud, kantakse uus omanik Transpordiameti registrisse.
Kui tehingut ei saa e-teeninduses vormistada
Oluline on teada, et kui ostja ei kinnita omanikuvahetust viie päeva jooksul, siis protsess katkeb ja tehing jääb ametlikult vormistamata. Sellisel juhul tuleb kogu asi uuesti algatada.
Kui aga mõlemad või üks osapooltest ei saa e-teenindust kasutada, on võimalik sõiduki ümberkirjutamine vormistada ka Transpordiameti teenindusbüroos kohapeal. Sellisel juhul tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument ja kehtiv ostu-müügileping.
Mida tasub veel silmas pidada?
Mis juhtub liikluskindlustusega pärast auto ümberkirjutamist?
Liikluskindlustuse leping liigub auto müümisel automaatselt üle uuele omanikule. See tähendab, et vana omanik ei pea ise kindlustuslepingut lõpetama, sest leping jätkub uue omaniku nimel samadel tingimustel selle kehtivuse lõpuni. Uus omanik võib aga lepingu igal hetkel lõpetada ja sõlmida uue lepingu teise kindlustusandjaga endale sobivatel tingimustel.
Kui kindlustusleping ei ole veel oma kehtivust kaotanud, kuid müüja soovib selle enne omanikuvahetust lõpetada, tagastab kindlustusandja kasutamata perioodi eest ette makstud raha.
Sõiduki ostjal tasub igal juhul kontrollida, kas senine liikluskindlustus on kehtiv, sest liikluses osalemiseks peab see alati olemas olema. Kindlustuse kontrolli saab teha tasuta Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) kodulehel, sisestades sinna sõiduki numbri. Kui kindlustus puudub, tuleb see kindlasti enne sõitmist ära vormistada.
Kui auto pealt pole veel Eestis registreerimistasu makstud
Kui plaanid osta kasutatud auto, mis on juba Eestis arvel, tasub enne tehingut kindlasti üle täpsustada, kas selle eest on registreerimistasu juba tasutud. Alates 2025. aastast kehtiva korra kohaselt tuleb registreerimistasu maksta sõiduki esimese omanikuvahetuse käigus, kui tasu pole selle auto eest varem makstud. See tähendab, et isegi kui sa ei osta uut autot, vaid ostad kasutatud auto, mis oli Eestis registreeritud enne 2025. aastat ja seni pole maksu makstud, siis tuleb selle eest nüüd tasuda.
Registreerimistasu suurus sõltub kahest peamisest tegurist: auto CO₂ heitkogusest (g/km) ja sõiduki täismassist (kg). Neile lisandub ka 150-eurone baasosa. Kui tasu on aga juba varasemalt makstud, siis edaspidiste omanikuvahetuste puhul seda uuesti maksma ei pea.
Kasutatud auto ostmine
Kui plaanid soetada kasutatud autot, tasub enne ümberkirjutamise juurde asumist kindlasti teha sõidukile põhjalik ajaloo kontroll. Kontrolli, kas sõiduk on osalenud varasemates avariides, kas läbitud kilomeetrid tunduvad usaldusväärsed ja kas tehniline seisukord vastab ootustele.
Eriti tähelepanelik tuleks olla siis, kui tegemist on autoga, mis on Eestisse alles hiljuti toodud, sest Eesti Transpordiametil sellise sõiduki kohta varasem info puudub. Kuna reaalsuses on raske ise teada, kas eelmine omanik räägib auto kohta tõtt, tasub kindluse saamiseks pöörduda ka auto ostueelsesse kontrolli.
Kõik need detailid mõjutavad otseselt nii auto väärtust kui ka edasist kasutuskindlust, mistõttu on oluline kontrollida, kes oli auto eelmine omanik ning kuidas ta autot hooldas.