Alaealise lapsega reisimine: millised dokumendid peavad kindlasti kaasas olema?

Täiskäsvanutega reisi planeerides on oluline mõelda näiteks sellele, kuhu reisida ja milline reisikindlustus valida. Alaealise lapsega reisimine seevastu on veidi keerukam ning seetõttu on vaja läbi mõelda veel teisigi tegureid. Isegi kui reis toimub Euroopa Liidu piires, võib näiteks juhtuda, et piirikontrollis küsitakse vanema(te) nõusolekut, kui laps ei reisi koos mõlema hooldajaga. Siinkohal uurimegi lähemalt, millised dokumendid peavad reisile minnes kindlasti kaasas olema, millal on vaja lisavolitusi ning millele tasub lapse turvalisuse huvides kindlasti tähelepanu pöörata.
Vajalikud reisidokumendid
Selleks, et alla 18-aastaste lastega reisimine kulgeks sujuvalt ja turvaliselt, tasub kõik vajalikud dokumendid aegsasti kokku koguda ning enne reisi uuesti üle kontrollida, et need on ühes kohas koos. Hästi ettevalmistatud reisidokumentide komplekt aitab ennetada võimalikke probleeme piiril, lennujaamas või majutusasutustes.
Kehtiv reisidokument
Reisile minnes peab alaealisel lapsel, nagu ka täiskasvanul, alati kaasas olema kehtiv reisidokument ehk ID-kaart või pass. Euroopa Liidu piires võib küll piisata ID-kaardist, kuid paljudes muudes sihtkohtades peab isegi imikutel pass olemas olema. Tasub meeles pidada, et sünnitunnistus ei ole sobilik reisidokument.
Viisa
Kõikidesse riikidesse ei saa lihtsalt niisama omal valikul reisida, mis tähendab, et sinna minekuks on tarvis viisat. Uuri enne reisi järele kas sinu sihtriigis on viisat vaja ning kui on, siis tuleb aegsasti selle hankimisega tegelema hakata. Viisanõudeid saad kontrollida Reisi Targalt veebilehelt.
Lapsevanemate kirjalik nõusolek
Kui alaealine laps reisib välismaale ilma oma mõlema seadusliku hooldajata, näiteks koos vanavanema, sugulase, treeneri või teise usaldusväärse täiskasvanuga, kes ei ole tema seaduslik hooldaja, tuleb lapsega reisival täiskasvanul reisile kindlasti kaasa võtta vanemate ühine kirjalik volitus. Sama kehtib ka olukorras, kus laps reisib vaid ühe vanemaga või lausa iseseisvalt. Tihtipeale nõutakse piiri ületamisel lapsevanemate volitust ning selle puudumine võib tähendada, et sihtriiki minna ei saagi.
Volitus võib olla kas lihtkirjalik või notariaalselt kinnitatud. Kumb neist parasjagu vajalik on, sõltub eelkõige reisi sihtriigist ja plaanitud vahepeatustest. Mõned riigid aktsepteerivad vanemate omakäelist allkirjastatud dokumenti, samas kui teised nõuavad rangelt notariaalset tõendust. Sel põhjusel on mõistlik tutvuda sihtriigi esinduse või Reisi Targalt portaali soovitustega enne dokumentide vormistamist.
Volitust ei pea iga kord uuesti koostama. Seda saab vormistada ka pikema kehtivusajaga ning määratleda, kas see kehtib konkreetseks reisiks, mitmeks reisiks või kõigi riikide suhtes pikema aja vältel. Volitusel peavad olema märgitud lapse andmed, reisi ajavahemik, sihtkoht, saatja nimi ja kontakt ning olema näha mõlema hooldusõigusega lapsevanema andmed ja allkirjad koos kuupäevaga.
Kui lapse ja reisil kaasas oleva täiskasvanu perekonnanimed on erinevad või kui kaasas olevaks täiskasvanuks on näiteks vanavanem, soovitatakse lisaks võtta kaasa rahvastikuregistri ingliskeelne väljavõte, kust on näha vanemate hooldusõigus ning ka sugulusside. See dokument võib asendada laste ja vanemate sünnitõendeid ning on kasulik ametnikele selgitamaks, miks laps reisib just antud isikuga. Paberkandjal väljavõtte saab tellida Eesti rahvastikuregistri portaalist või maakonnakeskuse kohalikust omavalitsusest.
Üksikvanema puhul piisab lapse sünnitunnistusest, mis kinnitab, et lapse eest vastutab üks hooldaja. Samas täidab sama rolli ka rahvastikuregistri väljavõte.
Sihtriigi erinõuded
Kindluse mõttes tuleks enne reisi alati konkreetse sihtriigi nõuete loetelu üle vaadata. Külastatava riigi täpsemaid nõudeid küsida nii lennufirmast kui ka sihtriigi esindusest. Tasub meeles pidada, et ka transpordifirmadel võivad lastega reisijatele erinõuded olla.
Näiteks Suurbritanniasse reisides tuleb arvestada sellega, et alates 2025. aasta 2. aprillist on kõikidel Eestist pärit reisijatel vaja taotleda elektrooniline reisiluba ETA (Electronic Travel Authorisation). Seda saab taotleda UK ETA mobiiliäpi või veebilehe kaudu ning taotlus tasub teha aegsasti enne lendu, et teekond saaks võimalikult sujuvalt kulgeda. Juhul, kui lendad, vahepeatusega Suurbritannias, kolmandasse riiki, siis vaid ühe lennujaama transiitalal viibides ei ole ETA vajalik. Kui sa ei ole kindel, kas pead transiitalalt väljuma, siis küsi lisainfot lennufirmalt.
Reisikindlustus alaealisele lapsele
Kuigi reisikindlustus ei ole seaduse poolest kohustuslik, on see alaealise lapsega reisides kindlasti üks olulisemaid ettevaatusabinõusid. Lapsed on reisil olles tihti aktiivsemad ja haavatavamad ootamatute olukordade suhtes. Nad võivad ootamatult haigeks jääda või kukkudes end vigastada. Ilma kindlustuseta võivad ka näiliselt lihtsamad arstiabiteenused välismaal väga kulukaks osutuda.
Kindlustust valides tasub tähelepanu pöörata sellele, et see kataks just lapsele olulised riskid. Hea reisikindlustus peaks sisaldama vähemalt meditsiinikulude hüvitamist, reisi ärajäämise või katkemise kaitset ning vajadusel ka pagasikindlustust. Laste puhul on mõistlik kaaluda ka õnnetusjuhtumikindlustuse lisamist, mis katab nii vigastused kui ka kolmandatele isikutele tekitatud kahjud ülemaailmselt.
Balcia Junior kindlustus pakub suuremat turvatunnet just peredele, kes reisivad lastega. Kindlustus katab muuhulgas ravikulud, maksab hüvitist püsiva puude korral ja katab isegi laagri tühistamise kulud, kui laps peaks enne reisi end vigastama ning ei saa seetõttu laagris osaleda. See on hea näide sellest, kuidas õigesti valitud kindlustus aitab suuri lisakulusid vältida ning tagab lapsele ja vanemale meelerahu kogu reisi vältel.
Kindlustuslepingut sõlmides tasub veenduda, et kindlustatu nimi, vanus ja reisiperiood oleks õigesti märgitud. Soovitame kaasa võtta poliisist koopiad nii digitaalselt kui paberil. Samuti on soovitatav salvestada kindlustusfirma kontaktid oma telefoni ja jagada neid ka lapse saatjaga, kui vanemad ise reisile kaasa ei lähe.